Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου 2013

Με πολύ μεγάλη επιτυχία έγινε ο 2ος Φιλίππειος δρόμος την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου. Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν το ρεκόρ δηλωθέντων

Συμμετοχή Ναουσαίων δρομέων στον  ΄Φιλίππειο δρόμο΄
Με πολύ μεγάλη επιτυχία έγινε ο 2ος Φιλίππειος δρόμος την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου. Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν το ρεκόρ δηλωθέντων αθλητών που έφτασαν τους 800, αποτέλεσμα της άψογης οργάνωσης που είχε ο περσινός αγώνας.

566 αθλητές τερμάτισαν τον” 2ο Φιλίππειο δρόμο”  με γραμμή εκκίνησης στον ιστορικό χώρο της Βεργίνας (μπροστά από τους Βασιλικούς τάφους)και τερματισμό στο δημαρχείο της Βέροιας.
Η διαδρομή μήκους περνούσε από το φράγμα του Αλιάκμονα και την τεχνητή λίμνη του και τον χωριό Βαρβάρες. Η ηλιόλουστη αν και κρύα μέρα βοήθησε και αυτή στην επιτυχία του αγώνα που και φέτος οργανωτικά έφτασε πολύ ψηλά εξασφαλίζοντας πάρκινγκ στους δρομείς, μετάβαση με λεωφορεία από Βέροια-Βεργίνα, χρονομέτρηση με τσιπάκια, δωρεάν είσοδο σε αρχαιολογικούς χώρους και πολλούς εθελοντές. Μια υπέροχη έκφραση που ακούστηκε για τον αγώνα ήταν η εξής: ”Όταν 14.600 μέτρα και 3.000 χρόνια ιστορίας καλύπτονται σε μία ώρα”.
Από τη Νάουσα έτρεξαν και τερμάτισαν 9 άτομα με τον Πέτρο Κουμάγκα να διακρίνεται παίρνοντας τη 2η θέση στην κατηγορία +55. Οι συμπολίτες που έτρεξαν ήταν οι: Πετ. Κουμάγκας με χρόνο 1:04’:20” , Nικ. Κουμπουλής 1:06’:33” , Στελ. Πετρακίδης 1:07’:03” , Xρης. Ζάχος 1:07’:44” , Δημ. Πανταζής 1:13’:12” , Γιώρ. Καισαρίδης 1:14’:28” , Eυάγγελ. Παρίζας 1:15’:57” , Γιώρ. Μπιλιούρης 1:17’:27” , Xρησ. Παπαγιάννης 1:19’:43”.