Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013

Σούπερ Λίγκα, 15η αγωνιστική Πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός

Μόλις δύο αγωνιστικές νωρίτερα ο Ολυμπιακός κατάφερε να «σφραγίσει» τον τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, αφού κέρδισε 2-0 τον Αρη, στην Θεσσαλονίκη
Μπορεί να απομένουν δύο αγωνιστικές ακόμα μέχρι να στεφθεί ο πρωταθλητής χειμώνας, ωστόσο ο Ολυμπιακός με την νέα του νίκη, αυτή την φορά επί του Αρη με 2-0, κατάφερε να “κλειδώσει” την πρώτη θέση της βαθμολογίας και να πάρει τον τίτλο με άνεση.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και από τα πρώτα λεπτά απείλησε την εστία του Διούδη με το σουτ του Κάμπελ στο 4ο λεπτό, για να έρθει ο Τσόρι τέσσερα λεπτά αργότερα να κάνει το 1-0. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όταν αρχικά ζήτησαν πέναλτι σε τράβηγμα του Τάτου από τον Σάμαρη, όμως ο διαιτητής Παππάς έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, κάτι που προκάλεσε την αντίδραση από τους ανθρώπους του Αρη, και έπειτα όταν το σουτ του Μανιά δεν βρήκε δίχτυα.

Ετσι αφού δεν σκόραραν οι παίκτες του Αρη, το έκαναν οι παίκτες του Ολυμπιακού με τον Βάις (27') να διπλασιάζει τα τέρματα και να δίνει στην ομάδα του μία σημαντική νίκη που τον χρίζει “πρωταθλητή χειμώνα” δύο αγωνιστικές νωρίτερα.